MEGELŐZHETŐ A SZÉN-MONOXID MÉRGEZÉS

 A  fűtési szezon közeledtével érdemes ellenőriztetni a tüzelő- és fűtőberendezéseket, a kéményeket, valamint a szén-monoxid-érzékelőt, mert így megelőzhetők a minden évben halálos áldozatokat követelő balesetek. - olvashatjuk a Fővárosi Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményében.

Mint azt Kisdi Máté tűzoltó főhadnagy és szóvívő elmondta: szeptember 1. és október 6-a között tizenöt alkalommal kellett kivonulniuk a tűzoltóegységeknek. Budapesten az elmúlt egy évre visszatekintve, százharmincegy szén-monoxid-mérgezéssel kapcsolatos esethez kellett vonulniuk a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltóinak, és hatvanhárman szenvedtek mérgezést. A szén-monoxid mérgezések többsége valamilyen hibás műszaki kialakításra, a karbantartás hiányára vagy műszaki meghibásodásra vezethető vissza.

A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál rendelkezésre álló adatok szerint a vizsgált időszakban egy felnőtt vesztette életét szén-monoxid mérgezés következtében. – mondta el a szóvívő. A FKI közleményben figyelmeztet: a tüzelő- és fűtőberendezések, az égéstermék-elvezető és szagelszívó rendszerek meghibásodása, valamint a helytelen műszaki megoldások tüzet, robbanást, füstmérgezést vagy szén-monoxid-mérgezést okozhatnak. Ezért érdemes ellenőriztetni ezeket a berendezéseket még a fűtési szezon kezdete előtt.

A szén-monoxid veszélyessége abban rejlik, hogy színtelen és szagtalan. Sokan tehát nincsenek is tudatában  annak, hogy mérgezés állhat a rosszullét hátterében, továbbá a gáz szervezetre gyakorolt hatásai - rosszullét, szédülés, hányinger, fejfájás - könnyen összetéveszthetőek más betegségek tüneteivel.

Az ajtók, ablakok kinyitását követően jelezni kell a Katasztrófavédelmi Igazgatóság felé a 105-ös vagy 112-es segélyhívószámon, hogy szén-monoxid-mérgezés veszélye áll fenn a lakásban. Ekkor kivonulnak a tűzoltók, a gázművek szakemberei és kéményseprők is.