"POZSONYPÜSPÖKI MAGYARSÁGÁNAK MEGMARADÁSÁÉRT-DÍJAT" KAPOTT SZELEPCSÉNYI SÁNDOR

 Szülőfaluja anyanyelvi kultúrájának, történelmi értékeinek feldolgozásáért és kiadásáért kapott kitüntetést Szelepcsényi Sándor. A Rákoskerti Polgári Kör elnöke a „Pozsonypüspöki Magyarságának Megmaradásáért” díjat  október 5-én,  a Kitelepítettek emléknapján vehette át a szlovák településen.

 

Szelepcsényi Sándornak, a Rákoskerti  Polgári Kör elnökének ítélték oda idén a fenti rangos elismerést szülőfalujában, Pozsonypüspökiben. Ožvald Erzsébet polgármester köszöntőjét követően Jégh Izabella, a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnöke méltatta a díjazottat, majd Nagy Elza, a pozsonypüspöki alapszervezet elnöke adta át Sándor számára az elismerést.

Szelepcsényi Sándor családja őshonos püspöki, azonban a II. világháború utáni kitelepítés őket is otthonuk elhagyására kényszerítette. Meghatározza az ember sorsát az a hely, ahol felnő. Így van ez az ő életében is, aki szülőfaluja magyarságát minden erejéből támogatja, valamint ösztönzi az anyanyelv és a hit megtartására, továbbá az eleinktől kapott kincseink megőrzésére és továbbadására. Szívügye, hogy támogassa a pozsonypüspöki alapszervezetet is. Mind ennek elismeréséül vehette át a kitüntetést október 5-én.

 

Az ünnepelt –mint ahogyan arról ő maga is beszámolt- egész életében szoros kapcsolatot ápolt szülőfalujával. Szerteágazó kutatásai révén - saját emlékeiből merítve - négy kötete és két képeslap gyűjteménye látott napvilágot, Pozsonypüspöki történelmét feldolgozva.

A Csemadok-díj különlegessége, hogy maga Szelepcsényi Sándor az ötletgazdája és értelmi szerzője. Évekkel ezelőtt ő kezdeményezte ugyanis abból a célból, hogy ösztönözze azokat, akik tesznek a felvidéki magyarságért. Simorka Sándor szobrászművész öntötte bronzba néhai Nagy József képzőművész rajzát, mely a 793 éves püspöki Szent Miklós Plébánia Templomot ábrázolja.