AZ ARADI VÉRTANÚKRA EMLÉKEZTEK RÁKOSCSABÁN

  Az aradi vértanúk kivégzésének 165. évfordulója alkalmából a Rákoscsabai Polgári Kör és a 140. számú Pro Patria cserkészcsapat közös szervezésében megemlékezést tartottak október 6-án a Csaba Vezér Téri emlékműnél. Ünnepi beszédet Riz Levente polgármester mondott.

 

A Himnusz eléneklésével kezdődött az aradi vértanúk tiszteletére rendezett ünnepi megemlékezés Rákoscsabán, majd a 140. számú Pro Patria cserkészcsapat adott műsort.

Az 1848-49-es szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletétel után a császári haditörvényszék ítélete alapján Aradon kivégezték a magyar honvédsereg 12 tábornokát és ezredesét.  Ugyanezen a napon Pesten megölték gróf Batthyány Lajost, az első magyar miniszterelnököt is. A cserkészcsapat tagjai elhelyezték a Kokárda körül azokat az fáklyákat, melyek a tizenhárom kivégzett magyar tisztre emlékeznek.

A nemzeti tragédia üzenetét megindító gondolatokkal adták át műsorukban a cserkészek. Az ünnepélyen Riz Levente polgármester mondott ünnepi beszédet.

„Ma az újkori gyarmatosítók, azaz a multinacionális nagyvállalatok, bankok gyarmatosítása ellen kell harcolni. Ezért van ma újra célkeresztben az ország. A vértanúk üzennek, és az igazságot üzenik. Mi magyarok azok vagyunk, akik számára nem választás kérdése, hogy kiállunk-e az igazságért és a szabadságért. Addig vagyunk magyarok, amíg erről nem mondunk le”. – fogalmazott Riz Levente.

Az ünnepi műsort követően a tisztelet és hála virágainak elhelyezése következett.

A Tömpe Emőke által készített emlékművet az 184848-49-es szabadságharcban küzdő és ismeretlen rákoscsabai áldozatok emlékére állíttatta 1998-ban az önkormányzat. Elsőként róluk emlékeztek meg a jelenlévők, majd a Rákoscsabai Polgári Kör, Rákosmente Önkormányzata nevében Riz Levente, Fohsz Tivadar és Horváth Tamás alpolgármesterek, Dunai Mónika országgyűlési képviselő, valamint a pártok, civil szervezetek képviselői és a lakosság tagjai koszorúztak. A megemlékezésen részt vett Virág Mihály és Fachet Gergő önkormányzati képviselő is. Az október hatodikai megemlékezés a Szózat eléneklésével zárult.