ÉLET A TUJASÖVÉNYEN TÚL

 Tartalmas és színvonalas összművészeti előadást hozott létre Ács József költő valamint Lisányi Endre képzőművész „Élet a tujasövényen túl” címmel november 7-én a Vigyázó Sándor Művelődési Házban. A költészet, a képzőművészet és a zene hármas egysége alkotta meg a produkció gerincét, körüljárva a mindenkit ősidők óta foglalkoztató elmúlás témakörét.

Ács József a címben foglaltakkal kapcsolatban úgy fogalmazott: ritkán pillantunk át a sövényen túlra, azaz oda, ahol a túlvilág található. Az est célja ugyanennek a gondolatmenetnek a mentén haladva, hogy kipillantsunk a saját életünk és a korunk adta szűkös keretek közül, majd meglessük annak a létnek a működését, amelynek mi magunk is részesei vagyunk. Ács Józseftől mind e mellett azt is megtudhattuk, hogy az előadásban felhangzó művek nem kifejezetten erre az alkalomra íródtak: nagy időtávot ölelnek át ugyanis a költő munkásságában 1992-től napjainkig.

A másik alkotó, Lisányi Endre saját bevallása szerint olyan módon készült a rendezvényre, hogy több filozófustól gyűjtött össze az elmúláshoz témaköréhez kapcsolódó írásokat, és ezekhez keresett olyan képeket, amelyek nincsenek ugyan direkt kapcsolatban ezekkel a szövegekkel, akad közöttük ugyanakkor egyfajta érdekes áthallás.

A közös munkával kapcsolatban a képzőművész elmondta: Nem dramatizálni szándékoztak, sem valamiféle gyászos hangulatot kelteni. Csupán csak elmélkedni szerettek volna az elmúlás felett. Lisányi Endre úgy vallja: Ács József versei közel állnak az ő képi világához, kettejük együttműködéséhez pedig nagyszerűen hozzátesznek még Bujdosó Réka és Hajdú Eszter zenészek is, akik kiváló fuvola- és harmonikadarabokkal egészítették ki a műsort, és tették még sokrétűbbé az előadást.