HALOTTAK NAPJA, MINDENSZENTEK, HALLOWEEN
Mi, magyarok közismerten a keresztény egyházhoz köthető Mindenszentek napját tartjuk meg hagyományszerűen, amely az üdvözült lelkek emléknapja. Ezt hagyományosan a halottak napja követi, ekkor Szent Odiló bencés apát egykori javaslata alapján az üdvözült lelkekre emlékező Mindenszentek után az összes többi elhunytról is megemlékezünk. Virággal és gyertyagyújtással, melynek fénye az örök világosságot jelképezi. S talán, ha hiszünk benne, megmelengeti és visszavezeti a tétován bolyongó lelkeket a síron túli boldog világba.
Nem tudunk róla túl sokat, mivel angolszász ünnep, viszont egyre nagyobb mértékben hazánkba is beszivárog a Halloween, amely egyébként a Mindenszentek ünnepe előtti éjszakát jelöli. Az ünnep neve angolul „All Hallow’s Day”, aminek az előestéje az „All Hallow Even”, amit később lerövidítettek Halloween-re.
A kelta újév október 31-ére esett, hitük szerint pedig ilyenkor a Napistent foglyul ejtette a halál és a sötétség, a holtak lelkei pedig ezen az éjjelen tértek meg a holtak birodalmába. Attól tartva, hogy az előző évben elhunytak megzavarhatják az élőket, élelmet és állatokat áldoztak a szellemeknek, megkönnyítvén azoknak a holtak birodalmába való átlépését. Amikor pedig a rómaiak elfoglalták a kelták területeit, a saját szokásaikat is bevezették, például a november elsején tartott Pomona-ünnepet, amely a gyümölcstermésért felelős Pomonát hivatott dicsőíteni. Innen maradt fenn az a jelenkori halloween-napi szokás, amely szerint egy vízzel teli vödörből szájjal kell kihalászni az almákat.
Ez a játék Magyarországon még nem nagyon ismert, az emberek rémisztő maskarákba való beöltözése azonban igen. Bár már ezen a téren is megjelentek a kreatív és saját kezű ötletek, a jelmezkölcsönzők kínálatában egészen elképesztő darabokat találni.
Odáig még nem jutott el a magyar Halloween-kultusz, hogy a gyerekek háztól házig járjanak ilyenkor édességet követelve, bár volt rá példa, ám a fogadtatás azonban ilyen esetekben enyhén szólva is vegyesnek bizonyult.
A Halloween-ünnep sütizős-csokizós mozzanata egyébként feltehetően skót, ír és angol bevándorlóktól származik, és Amerika összes kiskorúja rutinosan skandálja ilyenkor, hogy cukrot vagy csínyt. Mivel senki sem óhajt lehetőséget adni a csínyelkövetésre, inkább teletömik a kis fenyegetőzők zsebeit cukorkákkal.
A magyar nebulók az ominózus Trick or treat! felkiáltást a televízióból „Csokit, vagy csalunk!” formában ismerik egy másik fordítási változatnak köszönhetően, de valójában fogalmuk sincs róla, miért és hogyan kellene csalniuk…
Töklámpást is csak azért farigcsálnak a családok, mert jól le lehet vele foglalni a gyermekeket, dekoratív díszítőelem, avagy mert ezekkel pont úgy lehet ijesztgetni, mint a jelmezekkel. Pedig a belülről gyertyával megvilágított tök egy ír legenda alapján vált a halloween fő szimbólumává: Jack O’Lanternt, a részeges kovácsot meginvitálta az ördög a pokolba, de előtte felajánlotta, hogy igyanak egyet. Jack azonban ki akarta cselezni az ördögöt és megkérte, válasszon almát a fájáról. Amíg az ördög alma után nézett, Jack egy keresztet rajzolt a fa törzsére, így a pokol ura nem mert lemászni a fáról, és kénytelen volt megígérni Jacknek, hogy ha leengedi, soha nem bántja a lelkét. Jack hagyta az ördögöt elillanni, de mégsem járt túl jól. Halála után ugyanis a lelke menny és pokol között rekedt, mert tivornyázós életmódja miatt nem engedték be a Mennyországba, az almafás eset miatt ugyanakkor az ördög sem akarta befogadni. Jack kérlelte az ördögöt, hogy legalább egy kis fényt adjon neki, hogy visszataláljon az élők világába, aki végül egy darabka parazsat adott neki a pokol katlana alól, ezt pedig Jack egy kivájt takarmányrépa belsejébe tette, s lelke azóta is ennek fényénél keresi megnyugvását.
A legenda egy másik változata szerint Jack arra kérte az ördögöt, hogy változtassa magát pénzérmévé és ily módon fizessék ki italukat a kocsmában. A pénzérmét pedig egy ezüst kereszt mellé tette, hogy az ördög ne tudjon visszaváltozni önmaga alakjába. És bár mindkét változatban répa szerepelt lámpásként, a köztudottan laza amerikaiak a répát a könnyebben kivájható sütőtökre cserélték.