Az 1956-os forradalomra emlékeztek Rákosmentén
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 55. évfordulójának alkalmából megemlékezést tartottak Rákoskeresztúron, az 56-os emlékműnél, valamint Rákoscsabán a Csaba vezér téren és Rákosligeten az országzászlónál. Itt a múlt is megelevenedett. Az ünneplők egy fellobogózott Csepel teherautón vonultak át Csabára. Rákosmente Önkormányzatának 1956-os emlékplakettjét Arató Gyula kapta. Az ünnepi műsoron a Vigyázóban a Misztrál Együttes és Oberfrank Pál lépett fel.
A Rákoskeresztúri Kegyeleti Emlékparkban álló 1956-os emlékműnél tartott megemlékezést Rákosmente Önkormányzata október 23-án. Elsőként Galgóczy Árpád író, költő, műfordító, kerületünk díszpolgára szavalta el Zsarnokság és Szabadság című költeményét. Az ünnepi beszédet Bereményi Gáza tartotta. Az író, rendező 10 éves volt a forradalom idején. Szülei bezárták szobájába, nehogy kimerészkedjen az utcára. Ám a fiatal fiú október 25-én mégis kiszökött. Éppen a Kossuth tér felé tartott, amikor meghallotta a fegyverek és gránátok hangjait. Látta a téren a halottak és sérültek százait, amelynek emléke máig meghatározza életét. Az emlékműnél koszorút helyezett el Rákosmente Önkormányzata nevében Riz Levente polgármester, valamint Fohsz Tivadar és Horváth Tamás alpolgármesterek. Az emlékezés virágait helyezték el továbbá testvérvárosaink küldöttségei, kerületünk kisebbségi önkormányzatai, pártjai, egyesületei és intézményei. Ezt követően a Vigyázó Sándor Művelődési Házban átadták az 1956-os emlékplakettet, amelyet Arató Gyula kapott. A ma Ausztráliában élő forradalmár nevében a kitüntetést gyermekkori barátja, Fekete Béla vette át. Az ünnepség a Misztrál Együttes és Oberfrank Pál színművész gálaműsorával zárult.
A szabadságharc megünneplésének előestéjén, október 22-én megemlékezést tartottak Rákosligeten és Rákoscsabán is. Ligeten a Gregor József Általános Iskola tanulóinak műsorát követően, Dely Csaba karnagy, kerületünk díszpolgára elevenítette fel 1956 őszi emlékeit; 23-át, amikor szülei minden pénzüket élelemre költötték, a kijárási tilalmat és november 4-ét, amikor lánctalpasok vonultak a Mártírok útján. A koszorúzást követően a polgármester, Rózsahegyi Péter rákosligeti képviselő és a ligetiek egy korabeli, fellobogózott Csepel teherautóval robogtak át a Csaba vezér térre. Rákoscsabán Dunai Mónika helyi képviselő tartott ünnepi beszédet. A rákoscsabaiak tetteikkel is bebizonyították, hogy képesek áldozni hazájukért – fogalmazott a képviselőasszony. 1956. november 4-én a Szabadság sugárút fegyveres harcok színhelye volt.